dyskusja
Jak ratować świat i nie zwariować? | Ania Derda, Bożena Kowalkowska, Areta Szpura
data
miejsce
al. Zwycięstwa 96/98, budynek III
wstęp
zarezerwowane miejsca: 94/100
kiedy? godz. 17:00-18:30
Jak ratować świat i nie zwariować? | moderacja: Areta Szpura
„Nigdy nie zmienisz rzeczy, walcząc z istniejącą rzeczywistością. Aby coś zmienić, zbuduj nowy model, który sprawi, że istniejący model stanie się przestarzały” – [Buckminster Fuller]
Areta, wspólnie ze swoimi rozmówczyniami będzie zastanawiać się, jak udzielać się dla dobra innych, nie robiąc przy tym sobie krzywdy, wymieniając się doświadczeniami oraz dobrymi przykładami.
moderowana rozmowa poprzedzona 2 krótkimi prelekcjami
Czas = komfort psychiczny | Bożena Kowalkowska
Zainspiruj się do poszukiwań działań, zwyczajów i nawyków umożliwiających stabilizację i odzyskanie kontroli nad czasem, a co za tym idzie: nad życiem.
Aby sprostać wymaganiom dzisiejszego świata potrzeba kontroli nad własnym czasem i zadbania o zdrowie psychiczne. Oba wątki zasadzają się w sobie, współzależą: aby utrzymać się na powierzchni, potrzebujemy zadbać o relacje i bliskość z innymi ludźmi, kontakt z naturą i czynności rytmiczne – regulujące układ nerwowy. Żeby wprowadzić wyżej wymienione w życie potrzebujemy czasu: spokojnego i nieskrępowanego.
Prelegentka, jako praktyczka odnosi się do codziennych przykładów, metod i spostrzeżeń. Mówi wprost i na temat, nie koloryzuje, nie fantazjuje. Posługuje się prostym, dostępnym, inkluzywnym i wspierającym językiem. Odkrywa reguły i nawyki zakotwiczone w czasie.
Zdrowa dawka lasu | Anna Derda
Natura potrafi działać na nas regeneracyjnie, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. To niezwykle ważne dziś, w świecie wielkich miast i wszechobecnego szumu informacyjnego. Przypomnijmy sobie, że jesteśmy częścią natury, nie odrębnymi od niej jednostkami.
Warto pracować nad przywróceniem swojego połączenia ze światem natury. Poczuć się jej częścią, doświadczać dzikości i traktować otoczenie z uważnością. Dziś człowiek stoi przed szeregiem niespotykanych dotąd wyzwań. Długotrwały stres, nowe poziomy lęków, depresja. Bycie w naturze, poznawanie jej poprawia nasz dobrostan. Niesie to korzyść zarówno dla nas, jak i dla natury. To co poznajemy, staje się nam bliższe. Las jest miejscem, które koi i działa wyciszająco. Już godzinny spacer potrafi obniżyć poziom kortyzolu. Obniża więc poziom stresu i pomaga nam zwolnić, a z tym w dzisiejszej rzeczywistości wiele osób ma potężny problem. Las jest zatem naszym sprzymierzeńcem nie tylko w zakresie stabilizacji klimatu, ale też w poprawie stanu naszego zdrowia.