dyskusja
Dlaczego wszystkim potrzebna jest inkluzywność? | Martyna Błaszczyk, Dagmara Stanosz, Michał Bachowski, Monika Dołbniak
data
miejsce
al. Zwycięstwa 96/98, budynek III
wstęp
zarezerwowane miejsca: 97/100
kiedy? godz. 17:00-19:00
gdzie? sala kinowa PPNT Gdynia oraz transmisja online na FB @gdyniadesigndays
Dlaczego wszystkim potrzebna jest inkluzywność? | moderacja: Martyna Błaszczyk
Choć coraz więcej mówimy o inkluzywności i projektowaniu uniwersalnym, a pojęcia te nie brzmią już obco, to trudno nie zgodzić się z tezą, że żyjemy w świecie wielu sztywnych zasad i norm, ustalanych i potwierdzanych przez wieki. Nie wszyscy wpisują się w te standardy. Coraz częściej i w coraz to nowszych kontekstach mówimy o włączaniu osób, które nie czują się częścią powszechnej narracji. Zaczynamy dostrzegać, że inkluzywność i wykluczenie mogą dotyczyć każdej sfery życia prywatnego oraz społecznego. Pytania o projektowanie inkluzywne wpisują się także w tegoroczne hasło Gdynia Design Days – stabilność. To wartość, której każdy powinien móc doświadczyć. Dlatego podczas dyskusji porozmawiamy o istocie projektowania inkluzywnego, czym różni się ono od projektowania uniwersalnego i dlaczego o inkluzywność walczyć powinniśmy wszyscy.
moderowana rozmowa poprzedzona 3 krótkimi prelekcjami
Różnorodność percepcji i komunikacja inkluzywna| Dagmara Stanosz
„Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata” Ludwig Wittgenstein
Relacja między percepcją a językiem jest bardzo zróżnicowana i zależna od możliwości, jakie daje nam ciało. Neuroróżnorodność i multikulturowość to zagadnienia bez których trudno mówić o komunikacji inkluzywnej. O mapowaniu percepcji, tworzeniu narracji w języku fonicznym i przestrzenno-wizualnym, projektowaniu doświadczeń językowych i komunikacyjnych dla osób Głuchych, niewidomych i w spektrum autyzmu opowiem na przykładzie projektu „Głusza” zrealizowanym w Muzeum Śląskim.
Design neutralny płciowo| Michał Bachowski
Design może ranić, tak jak słowa. W języku, także projektowym, najważniejszy jest odbiorca.
Emancypacja różnych grup społecznych, które wcześniej były dyskryminowane, sprawia, że coraz więcej mówi się o potrzebie stosowania języka neutralnego płciowo w określonych sytuacjach. Zaczynamy rozumieć, że słowa mogą ranić, a ważne są nie tylko intencje mówiącego, ale także to w jaki sposób komunikat interpretuje odbiorca. To samo tyczy się designu, który również potrafi być bardzo wykluczający w tym zakresie. Podczas prelekcji zobaczymy projekty, które udowadniają, że to zaczyna się zmieniać.
Co to znaczy przyjazne sensorycznie? O produktach poprawiających nasze samopoczucie| Monika Dołbniak
Badania pokazują, że 20% społeczeństwa jest szczególnie wrażliwa na dźwięk, zapachy, tekstury, kolory, wzory i materiały. Codziennie nasze ciało przetwarza miliony bodźców, które mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie psychiczne, rozwój oraz produktywność.
Czy istnieją produkty które mogłyby poprawić nasze samopoczucie? Podczas prelekcji dowiemy się czego i kogo dotyczy projektowanie sensoryczne i jakie elementy nauki, psychologii oraz projektowania się na nie składają. Porozmawiamy o tym, jakie to są produkty przyjazne sensorycznie i jak je zaprojektować, uwzględniając przy tym neuroróżnorodność, inkluzyjny język i etykę. Na przykładzie tegorocznej wystawy „Narracje Sensoryczne”, zastanowimy się jak rozmawiać o komforcie nie używając mowy i jak przetłumaczyć indywidulane preferencje sensoryczne użytkowników bezpośrednio na decyzję i kierunki projektowe. Monika odpowie też na pytania, czy produkty sensoryczne mogą być uniwersalne, jakie zastosowanie mają one obecnie w branżach mody, wzornictwa, UX, architektury i edukacji oraz kim jest empatyczny i świadomy projektant.